Janur 16.
15.00–15.45 Elads:
A Habsburg-monarchia hadereje a forradalom eltt
A Habsburg-monarchia katonai szempontbl nyitott llamegyttes volt, sszefgg, termszetes hatrok nlkl, amelynek vdelmt a perem orszgok – Galcia, Bukovina, Lombardia, Velence – sebezhetsge miatt nehezen lehetett szavatolni. A bels stabilitst az ideolgia mellett a klasszikus katonai feladatokat mellz s a katonai-rendri feladatokra ttr hadernek kellett biztostania. A kls biztonsg garantlsra a “Szent Szvetsg”, a nagyhatalmak “testvri segtsgrl” szl, titkos katonai egyezmnye szolglt. Az eurpai hdt klpolitika korltozsa utn a kontinens uralkodi ltvnyosan cskkentettk katonai kiadsaikat s fegyveres eriket.
15.45–16.00
Janur 30.
15.00–15.45
A szabadsgharc honvdsge
1848-49 forradalmi mozgalmai kzl csak a magyar volt kpes trsadalmi, illetve nemzeti cljai vdelmre a kor sznvonaln ll regulris fegyveres ert ltrehozni. A magyar honvdsereg a forradalom termke volt, m olyan hader, melyet nem jellemzett a sebtben szervezett forradalmi hadseregekre ltalban rvnyes profizmus hinya. ppen ellenkezleg. A `48-as honvdsereg mind szervezst, szervezett, mind pedig mkdsi elveit tekintve a kor sznvonaln llt. E sajtossgt az esemnyekben, fknt ltrejttnek krlmnyeiben, valamint abban a tnyezben kell keresnnk, hogy alapjt – legalbb is rszben – a csszri-kirlyi hadsereg szabadsgharchoz csatlakozott regulris katonasga kpezte.
15.45–16.00
Februr 13.
15.00–15.45
A szabadsgharc hadiipara
A hadiipar s a haditechnika trtnete nlunk sohasem tartozott a kedvelt tmkhoz, noha vitathatatlan, hogy 1848-49 rszletes s valsgh feltrsnak erre is ki kell terjednie. 1848-49 hadiipara vizsglatnak arra a krdsre kell felelnie, hogy kpes volt-e ez a honvd harcot folytat, ugyancsak elzmnyek nlkli honvdsereget elltni a kell mennyisg s minsg fegyverzettel s felszerelssel. A vlaszhoz abbl kell kiindulnunk, hogy az 1848-ig Eurpa egyik legersebb hatalmnak szmt Ausztria hadserege Magyarorszgon katonai veresget szenvedett.
15.45–16.00
Februr 27.
15.00–15.45
A szabadsgharc fegyverei
A legtbb kutat megelgszik annyival, hogy a szabadsgharc sorn nagy fegyverhiny volt, amin gy prbltak segteni, hogy sszegyjtttk a lakossgtl a vadszfegyvereket, s kiegyenestett kaszkkal lttk el a fegyvertelen alakulatokat. Valjban a dolog ennl sokkal bonyolultabb volt, s a fegyverek krdse okozta a szabadsgharc katonai, de tulajdonkppen politikai vezetsnek is az egyik legslyosabb, megoldsra vr problmjt.
15.45–16.00
Mrcius 13.
15.00–15.45
A gyalogsg trtnete
A 17. szzad vgn ltalnos zsoldos seregek f fegyvernemei a gyalogsg s a lovassg volt. A tzrsget tbbnyire mg ekkor is csak mestersgnek tekintettk. Ebben a korszakban lfegyverrel mg csak a gyalogezredek llomnynak egy rszt lttk el. A lfegyver korabeli alaptpusa a muskta volt. A lportltet mintegy 20 g-ot tett ki, amelyet mr elre paprhvelybe csomagoltak. Tltskor a katona fogval feltpte a paprt, a lport a csbe szrta, fojtsknt belenyomta a paprhvelyt, majd pedig a golyt. A muskta hattvolsga mindssze 225 m volt.
15.45–16.00
Mrcius 27.
15.00–15.45
A szuronyok trtnete
A XVII. szzadi Eurpban a gyalogsg mg mindig nem tudott mst felvonultatni a soraikra tmad lovassggal szemben, mint a rgi jl bevlt lndzsa modern megfeleljt, a hossz s knny pikt, vagy spanyollovasnak nevezett, nyrsakkal elltott bakokat, azonban ezek mozgatsa nehzkes volt, s hacsak nem vette magt krl velk a gyalogsg teljesen, a lovassg knnyedn megkerlhette azokat. Egy olyan megoldsra volt szksg, amely egyetlen katonban egyesti a musktst s a pikst, illetve egyetlen fegyverben a puskt s a lndzst. s pontosan ez is trtnt.
15.45–16.00
Szeptember 18.
15.00–15.45
A hrads trtnete, a hrads eszkzei a szabadsgharcban
Az l-sz teszi lehetv, hogy az emberek elre tervezzenek, s kzs munkjukat megszervezzk. Ezt a feladatot az emberi beszd mindaddig el tudta ltni, amg az egymsra utalt emberek kre szk volt, egyms kzelben l kicsiny csoportokat alkottak. Amikor azonban a mvelds fejldsvel a vadszat s gyjtgets mellett jabb termelsi mdok kezdtek elterjedni, amikor elkezddtt a psztorkods, s a hordk nptrzsekk egyesltek ez az rintkezsi forma mr kevsnek bizonyult. A megvltozott letkrlmnyek teht j szksgletet hoztak ltre: hrt adni a tvollvknek. Ezzel az ignnyel egytt megszletett az j technika: a hrads technikja.
15.00-15.30 Harcszati alaki foglalkozs: A gyalogsg tevkenysge dobjelekre.
Oktber 16.
15.00–15.45
A honvdtzrsg az 1848-49-es szabadsgharcban
A magyar hadseregszervezs egyik legnehezebb feladatnak bizonyult a tzrsg fellltsa. Az elvgzett munkval azonban mindenkppen arnyban llt az a sok dicsr sz, melyet e fegyvernem, nemcsak sajt elljritl, hanem az ellensgtl is kapott. Mg olyan vlemnyek is elhangzottak, hogy a honvdsereg lvegeit taln francia tzrek kezelik. A vilgosi fegyverlettel utn az orosz tisztek kerestk a honvdsg francia tzreit. Nagyon elcsodlkoztak, hogy csak magyar fiatalembereket talltak.
15.45–16.00
November 20.
15.00–15.45
A honvdvadsz csapatok trtnete
A Habsburg birodalmi hadsereg Mria Terzia hboriban rezte elszr egy olyan csapatnem hinyt, mely a nehzkes s tmegben alkalmazott sorgyalogsgtl eltren kisebb csoportokban feldertsre, elrsi szolglatra s az ellensg nyugtalantsra alkalmas. Ezt a klnleges feladatot elssorban szabadcsapatokkal igyekeztek megoldani; kzttk 1758-ban megjelent egy vadszcsapat is, amelyet Lacy tbornok szervezett. Mivel ezeket a szabadcsapatokat a hadjrat vgn rendszerint feloszlattk, a hadseregben nem maradt vadszalakulat. A szabadsgharc elejn 12 tbori s 4 tiroli csszri vadszzszlalj kpezte a knnygyalogsgot.
15.45–16.00
Harcszati alaki foglalkozs: A gyalogsg tevkenysge dobjelekre.Elads: Harcszati alaki foglalkozs: A gyalogsg tevkenysge dobjelekre. Elads:
Elads: Harcszati alaki foglalkozs: A szuronyvvs alapfogsainak gyakorlsa ktelkben.Elads: Harcszati alaki foglalkozs: A szuronyvvs alapfogsainak gyakorlsa ktelkbenElads: Harcszati alaki foglalkozs: A szuronyvvs alapfogsainak gyakorlsa egynileg.Elads: Harcszati alaki foglalkozs: A szuronyvvs alapfogsainak gyakorlsa egynileg. Elads: Harcszati alaki foglalkozs: A szuronyvvs alapfogsai. Elads: Alaki gyakorlatok: Sorakozs, igazods, sztbontakozs.
Dabasi Honvd Tzr Hagyomnyrz Kzhaszn Alaptvny
Kovcs Smuel Tzrcsapata
Elmleti s gyakorlati kpzsi terv a gyalogsg rszre
a 2009. vre
|