Tartalom
Men
 
Fotoalbum
 
Tzrsgnk
 
Gyalogsgunk
 
48-as tzrek nyomdokain

CSIKNY TAMS

A magyar honvdtzrsg megszervezse s alkalmazsa az 1848-49-es szabadsgharcban

A magyar hadseregszervezs egyik legnehezebb feladatnak bizonyult a tzrsg fellltsa. Az elvgzett munkval azonban mindegkppen arnyban llt az a sok dicsr sz, melyet e fegyvernem, nemcsak sajt elljritl, hanem az ellensgtl is kapott. Mg olyan vlemnyek is elhangzottak, hogy a honvdsereg lvegeit taln francia tzrek kezelik.

„Az Arttilria (tzrsg) azon f fegyverneme a hadseregnek, mely lvegeinek hatsa ltal a gyzelmet elkszti s eldnti” – rja a honvd tzrsg szmra kszlt szablyzat. Ezen megllapts, ha nmi fegyvernemi elfogultsgot tartalmaz is, tkrzi azt a szemlletet, amelyet a 19. szzad s a megelz szzadok hbors konfliktusai is bizonytottak: ha a tzrsg kell szmban s minsgben nem ll valamely hadsereg rendelkezsre, az eredmnyes tevkenysgre aligha szmthat.

A honvdtzrsget osztrk mintra lltottk fel, hasonl szerveket, szervezetet hoztak ltre. Ez termszetes, hisz a szervezk ezt ismertk. A cs.kir. tzrsg szervezete azonban rendkvl bonyolult volt. Nemcsak a „harcol” csapatokat foglalta magba, hanem ide tartozott a fegyvereket, lszereket trol, kezel „szerhzak” rendszere. Ugyancsak a tzrsg kereteit bvtette az n. helyrsgi, vagy vrtzrsg.

A cs. kir hadsereg tbori tzrsge t ezredbl llt, melyek kzl egy, az 5. llomsozott Magyarorszgon. Az ezredek tizennyolc szzadbl lltak. Ezekbl lltottk fel a hbor esetn a 12 fontos, a 6 fontos gyalog- s lovastegeket. A lvegek bkben raktrakban „pihentek”, csak hborban kerltek az tegekhez. A lvegeknek tbb fajtjt klnbztettk meg.

Az gyk – melyeknek rmrett a kilhet legnagyobb vasgoly tmege szerint hatroztk meg – a rendszerestett lvedkek kilvsre alkalmas tz-harminc kaliber (a cs tmrjnek s hossznak az arnya) lvegek voltak.

A tbori tzrsg legelterjedtebb lvege a 6 fontos gy volt. Ezen gy csvnek hossza tizenhat kaliber, tmege ht mzsa, a hatsos ltvolsga 1100–1400 lps krl mozgott. A lvegcsvnek anyaga 10:1 arnyban tartalmazott rezet s nt. A lvegtalp biztostotta a megfelel mozgathatsgot s ennek segtsgvel vgeztk az irnyzst is. Az gyt a rendszerestett mozdony alkalmazsval ltalban ngy l hzta. A kezelk elrt szma kilenc f volt, de szksg esetn hrom f is elvgezhette a kiszolglst. A lveg tzgyorsasga kt lvs lehetett percenknt.

Az eddig felsorolt adatokon kvl fontos megemlteni a lveg tallati pontossgnak rendelkezsnkre ll adatait. Az 1826-1827-ben vgrehajtott lvszet tapasztalatai alapjn a fent emltett gyval leadott lvsek eltrsnek kzepes rtke 1000 lps ltvolsg esetn oldalirnyban tizenegy, hosszirnyban szztz lps volt.

A tbori tzrsgnl rendszerestettek mg 12 s 18 fontos gykat, amelyek nehz lvegeknek szmtottak.

A vrak, erdk ostromhoz 18 s 24 fontos lveget hasznltak, ezek azonban szerkezetileg eltrtek a tbori lvegektl. Mivel a szmukra meghatrozott feladat nagyobb tzert kvnt, ezrt a csveik elssorban a csfarnl vastagabbak voltak. Ennek megfelelen nagyobb, ersebb lvegtalppal is rendelkeztek. Az sszehasonlts kedvrt megjegyzend, hogy mg a 18 fontos tbori gynak tmege huszonegy mzsa volt, az ugyanilyen mret ostromlveg negyvent mzsa.

A vrvd gykat a fentiektl elssorban csvk anyaga klnbztette meg, ezeket ugyanis vasbl ntttk. A vrvdelem alapjnak a tzrsget tekintettk, ezrt az erssgekben nagy szmban halmoztak fel lvegeket. Mivel ezeknl nem volt elsdleges a mozgkonysg, a cs tmege nem szmtott, gy az olcsbb vas is megfelelt a csnts cljra. A vrvdelemre 12, 18 s 24 fontos gykat hasznltak.

A lvegek msik nagy csoportjba a tarackok tartoztak, melyeknl az rmret meghatrozsa mskppen trtnt. Ezen eszkzknl ugyanis – taln hagyomnytiszteletbl – a csbe fr legnagyobb kgoly slyt vettk alapul. A tarackokat rendszerint grntok kilvsre hasznltk. A csvk olyan hossz volt, hogy ltalban kzzel a csfeneket el lehetett rni. Az gyval ellenttben – ahol a csfar megvastagodott – ezen lvegek csve egyforma vastagsg volt. A csfenken a lpor szmra lporkamrt alaktottak ki.

A tarackok elssorban hegyes vidken, illetve helysghar- cokban voltak hasznosak. A 6 fontos gyk mell 7 fontos tarackot szerveztek. Ez a tarack ktfle vltozatban kszlt: rvid, illetve hossz csvel. A rvidnek – mely elterjedtebb volt – a cs hossza hat kaliber volt, a tmege nem rte el a hat mzst.

A rvid cs miatt a tarack tallati pontossga jval alatta maradt az gynak. A 7 fontos tarackkal vgrehajtott lvszet azt mutatta, hogy ezen lveg lvedkei 1000 lps ltvolsg esetn harminc lps oldal- s szzharminc lps hosszsgi kzepes eltrssel csapdtak a clba. Alacsony szmban ugyan, de a cs.kir. tzrsgnl rendszerestettek 10 fontos tarackot is.

A mozsarakat grntok (bombk) fels szgcsoportba trtn „dobsra” hasznltk. Ezen eszkzket ostromnl, illetve vrvdelemnl alkalmaztk. A csvk – melyeket n. sznkkra erstettek – hrom kaliber hosszak voltak. Legelterjedtebb rmret a 10, 30 s 60 fontos volt.

A fenti lvegek mellett megjelentek a cs.kir. tzrsgnl a magyar szhasznlatban rppentynek nevezett eszkzk is. Ezt a tzrsgi fegyvert az angol Congreve ezredes 1805-ben szerkesztette meg, mely korntsem volt tkletes ugyan, de knny mozgathatsga s az, hogy brhol fel lehetett lltani az llvnyt, hasznoss tette. A cs.kir. tzrsgnl rendszerestett raktk „fejrsze” ltalban 6 s 12 fontos lvedk volt, az indtst egy hromlb llvnyrl vgeztk.

A lvegek mkdshez lszerre volt szksg. Ez egy gyjt fogalom, mely a lvedkeket, a lport s a gyjteszkzket foglalta magba. Rendszerestett lvedkek a kvetkezk voltak:

gyhoz goly (tmr)
rgoly (grnt)
rgolykartcs (srapnel)
kartcs
srtszelence
tarackhoz pattanty (grnt)
pattantys kartcs (srapnel)
srtszelence
vilgtgoly
mozsrhoz bomba (grnt)
vilgtgoly
rppentyhz goly
rgoly
kartcs

A golyval ltalban akkor lttek, amikor az ellensg sr sorokban, oszlopokban llt, illetve tmadott. Ebben az esetben a leghatsosabb volt, ha az n. „ugr” lvst vlasztottk, amikor a lvedk fldet rs utn felpattant s pattogva haladt tovbb. A msik szintn nagyon hatsos tzelsi md a “sodr” lvs volt, amikor a goly nem emelkedett a cl magassga fl. Ez esetben ugyanis a goly szinte oszlopokat semmistett meg az ellensg harcrendjbl. Ksrletek alapjn 400 lpsrl egy hatfontos goly huszonhrom-huszonngy embert „thetett” keresztl.

A lvegfajtnknt klnbz nvvel illetett grntokat a lvsnl meggyullad gyjtzsinr robbantotta fel. Annak elkerlse cljbl, hogy becsapdsnl ne a gyjtzsinrra essen a lvedk, eloltva gy annak tzt, az ellenttes oldalon a lvedk falt vastagabbra ntttk. Egy 6 fontos grnt tizenkt-tizenhat darabra sztrobbanva, 300-500 lps sugar krben okozhatott srlst.

A cs.kir. tzrsgnl rendszerestettk az angol Shrapnel hadnagy ltal feltallt lvedkfajtt is, mely annyiban trt el a grnttl, hogy a lvedk belsejben lv lpor kz golykat kevertek.

A tzrsg kzvetlen vdelmt szolglta a kartcs s a srtszelence. E kt lvedknl cinkgolykat helyeztek egy lemezhengerbe. A klnbsg abban llt, hogy az utbbinl kisebb golykat alkalmaztak. A lemezhenger a kilvs utn, a csvet elhagyva sztrepedt, gy a golyk egy viszonylag szles terleten fejtettk ki hatsukat.

Meg kell emlteni mg a vilgtgolykat, amelyek ktelekkel megerstett vszonbl kszltek, jl g vegyszerrel titatva. A gyullads utn ltalban nyolc percet szmoltak gsi idnek, ez alatt a bevilgtott terlet nagysga egy htfontos lvedk esetn a lveg fel szztven, oldalirnyban s htra negyven-negyven lps volt. A lvedkbe pisztolycsveket erstettek, amelyek idkznknt elsltek, tvol tartva ezltal az eloltssal ksrletezket.

Gyjtlvedkknt hasznltk mg a felhevtett vasgolykat is. Ezeknek alkalmazsa azonban igen nagy krltekintst ignyelt, nehogy csbe helyezs utn azonnal felrobbanjon a lpor.

A lport zacskban helyeztk a lvegcsbe, melyet a tlts utn a gyjtlyukon keresztl szrtak fel. Ismertek voltak mr az „egyestett lszerek” is, vagyis egybe csomagoltk a lvedket s a lporzacskt. A lpor mennyisge befolysolta a ltvolsgot, ezt a vrvd-, az ostromgyknl, a tarackoknl s a mozsaraknl hasznltk ki. A tbori gyknl egysges „tltst” hasznltak. A ltvolsgot ezen eszkzknl a cs emelsvel, illetve sllyesztsvel vltoztattk. A tarackoknak ngy fle klnbz „tltse” volt, melyek hasznlatt a tvolsg, a lvsmd s az elrend cl hatrozta meg.

Gyjteszkznek neveztk azt a kis lporral tlttt, rendszerint ndcsvet, amelyet a csfaron lv gyjtlyukba helyeztek s ez kzvettette a kanc tzt a lporhoz. A ndcs kt vge kis vszondarabbal volt lezrva a lpor kiszrdsnak megakadlyozsa cljbl.

A lvegeknl ltalban hrom fle irnyzst alkalmaztak. Mg az oldalirnyzst a lvegtalp oldalirny mozdtsval vgeztk, a tvolsg irnyzsnl mutatott klnbsgek alapjn ismertk a vzirnyos (trzs) lvst. Ez azt jelentette, hogy a csfurat vzszintesen llt. Ezt a mdszert a mr emltett „ugr” s „sodr” lvsnl alkalmaztk. A msodik irnyzsi md a cs feletti irnyzs volt, amely a hagyomnyos clzs volt, vagyis amikor a csfaron s a csszjon lv jel egybeesett a cl irnyval. Az emelkes lvs esetn az irnyz megbecslte a cl tvolsgt, ennek megfelelen egy tblzatbl kikereste az n. emelken lltand rtket. Az emelket, mely egy kis talpon fgglegesen ll, beosztssal elltott ketts fmrd volt, rhelyeztk a csfarra s a rudak kztt mozgathat lemezt a megfelel rtkre tolva megirnyoztk a clt. A cs magassgi irnyzst a csfar al szerelt, csavarral mozgathat k segtsgvel vgeztk.

A lvegekbl hbor esetn tegeket lltottak ssze. A legelterjedtebb a 6 fontos gyalogteg volt, amely ngy 6 fontos gybl s kt 7 fontos tarackbl llt. Az teg szemlyi llomnya egyrszt tzrekbl, msrszt szekerszekbl llt. A parancsnokon kvl egy tzmester, ngy tizedes, valamint hatvan bombsz s tzr, illetve egy tiszti szolga volt tzr, a szekerszeket egy rmester vezette, alrendeltsgbe tartozott hrom tizedes vagy altizedes, harminckilenc kzlegny, kett kovcs s egy nyerges katona. A hat lvegen kvl hat lszeres kocsi, egy kovcsmhelyes kocsi, kett poggyszkocsi, kett takarmnyos szekr, illetve egy tovbbi fedeles kocsi tartozott. A lvegeket s a lszerkocsikat ngy-ngy l hzta, ezen kvl mg tovbbi harmincegy l volt az tegnl rendszerestve. Az teg lszerkszlett a lvegtalpra, valamint a mozdonyra erstett n. „brctrba” s a lszerkocsikon troltk. A tzrek a lvegeket ltalban gyalogosan ksrtk, csak szksg esetn ltek fel a kocsikra.

Az tegek msik nagy csoportjt a lovastegek kpeztk. Ennek lvegeit hat l hzta, illetve a lszerkszlet egy rszt is lszerszllt lom-lovakra helyeztk. Ms szempontbl szervezete megegyezett a gyalogteg szervezetvel.

A honvdtzrsg megszervezse s szervezete

A cs.kir. hader Magyarorszgon llomsoz rszeit az prilisi trvnyek, majd a mjus 7-i uralkodi leirat rtelmben a magyar hadgyminisztrium hatskrbe utaltk. A tzrsg vonatkozsban ez azt jelentette, hogy az 5. tzrezred, tovbb az egyb tzr szervek, szervezetek a magyar kormny irnytsa al tartoztak.

A gyalogsg s lovassg irnyba tett azon erfeszts, hogy a magyarorszgi idegen csapatokat magyar ezredekre vltsk fel, a tzrsgnl nem jhetett szba. A tzrsg llomnyt a birodalom iparosodott terleteirl soroztk, azon meggondolsbl, hogy az innen szrmaz katonk knnyebben elsajttjk a tzr ismeretek azon szles skljt, amely szmukra meghatrozott volt. A tzreknek tisztban kellett lennik a lveg kezelsn tl a lvegismerettel, javtssal, lszergyrtssal, ksztssel s ms ismeretekkel. Azt, hogy mennyire komolyan vettk ezeket, mutatja az a tny is, hogy az ezrednek a szabadsgharcot fegyverrel szolglni nem akar tzreit szleskren fel lehetett hasznlni a hadizemekben foly lszergyrtsban. Az 5. tzrezredet is tbbnyire cseh, osztrk tzrek alkottk. Az itt szolgl csekly szm magyar mind nkntes volt.

A tbori tzrezred llomnybl 10 szzadra szmthatott a magyar kormny, ezen tegeknek 60 lvege volt. A vrakban, raktrakban 1500 lveget szmoltak ssze, amelynek harmada volt tbori lveg. A raktri kszletbl 3 fontos gyk voltak hasznlhatk, a tbbi elavult volt. Ebbl a kszletbl mindsszesen 236 darabot kapott a honvd sereg.

A csapatok ltszmnak s megbzhatsgnak elgtelensge, a csapatok kicserlsre tett erfesztsek csekly eredmnye, valamint a nemzetisgi vidkek – fleg a dlvidki – nllsgi trekvseinek nylt, fegyveres konfliktuss val kiszlesedse arra indtotta a kormnyt, hogy nvelje hadseregt, egyttal jj is szervezze azt. Ennek megvalstsra mjus 16-n kiltvnyt bocstott ki, tz zszlalj s egy teg toborzs tjn val fellltsra.

„Vgre, minthogy az orszg rendes nemzetrsgi lovasgy telepet is lltott fel, az erre kpes rendes tzrsgi magyar egynek s hazafiak felszlttatnak, ugyanazon ezredesnl magukat haladktalanul jelenteni.”

A toborzs mjus 20-n indult meg s jlius vgig 200 alkalmas jelentkezt talltak a tzrsg szmra. Elssorban mrnkk, dikok, rtelmisgi fiatalok jelentek meg a pesti toborz kzpontban.

A szervezst az Orszgos Nemzetrsgi Haditancs vgezte, melynek tzrsgi osztlya is mkdtt. A tzrsg nkntesei a pesti j pletbe vonultak be, ahol a tzrezred „gymkodsa” mellett folyt a kikpzs s az teg felszerelse. A kikpzst Mack Jzsef fhadnagy vezette, a kikpz tiszt a nagy npszersgnek rvend Ullrich goston hadnagy volt.

A kikpzs teht megfelel szervezeti keretek kztt, a szksges felttelek biztostsa mellett folyt. Az els teg megszervezse utn a munka termszetesen nem llt meg, hanem – a politikai feszltsg nvekedsvel sszhangban – egyre tbb teget lltottak fel. E munkt fel is kellett gyorstani, de a minsget meg kellett rizni. Ezt igyekeztek bizonytani augusztus 18-n, az els nagyobb lgyakorlaton.

Ennek a gyakorlatnak a bemutatsa betekintst nyjt szmunkra a tzrsg harcszatba is. A Rkos-mezn vgrehajtott lvszet els rsze clba lvs volt, 1200, majd 600 lpsrl. Ezt olyan sikerrel hajtottk vgre a honvdtzrek, hogy a cltrgy helyt jell zszl rdjt is sztlttk. Ezutn kvetkezett a ktelklvszet, amikor azt mutattk be, hogy az teg hogyan kzelti meg a clt. A feladatot itt is 1200 lpsrl kezdtk sortzzel, majd 200 lpsenknt elrehaladva 600 lpsrl mr minden lveg a lehet legnagyobb tzgyorsasggal tzelt. A kvetkez llsvlts utn mr kartccsal lttek, ezzel fejeztk be a cl lekzdst.

A kikpzendk nvekv szma, a tapasztalatok hinya azonban gondokat okozott. Ezt bizonytja Rosty Zsigmond volt honvdtiszt naplja, aki szeptemberi tzr kikpzsrl a kvetkezket rja: „A betants oly hanyagul ment, hogy tbbszr joncz ltemre n voltam az oktat.” A fprba ennek ellenre jl sikerlt, a pkozdi gyzelemnek mr rsze volt a honvd tzrsg.

Az uralkodhzzal egyre roml viszony dntsre knyszertette a tzrezred szemlyi llomnyt is. Kzlk 250 f lpett t a honvd tzrezredbe, a nagy tbbsg, mintegy 800 f hadifogoly sttuszban segtette kielgteni az egyre nvekv lveg- s lszerignyt.

A szemlyi felttelek biztostsn tl a legfontosabb a lveggyrts beindtsa, valamint a lpor s lszer felhalmozsa s az utnptls megszervezse volt, az ehhez szksges zemek ltestsvel. Az elbbit a pesti Vci ton lev gyntdben a rgi, fleg kikpz gyk hadrafoghatsgnak helyrelltsval, majd a lvegcs-ntsek beindtsval, valamint tbb kisebb, fleg szepessgi s erdlyi ntde ltestsvel igyekeztek megoldani. Az utbbit a pesti jpletben oktbertl mkd „hadianyag-gyrral”, az jonnan ltestett lpormalmokkal s saltromzemek beindtsval kvntk megfelelv tenni. Ez sok kivl, fleg tzrtiszt erfesztse ellenre, nyersanyaghiny miatt meglehetsen akadozott.

Br a honvdtzrsg szervezse a cs.kir. tzrsg mintjra indult, eltrt azonban ettl mr az tegszervezsnl, ugyanis itt egy teget nyolc lveg alkotott. Ezen szervezet ltrehozsra azonban elssorban a megfelel kpzettsg tisztek hinya miatt kerlt sor. A msik ok a lvegek alacsony szma volt. Ennek a ltszlagos ellentmondsnak a feloldsa abban keresend, hogy az osztrk hadseregben jelents lvegmennyisggel klnbz szint tzrtartalkot kpeztek, mg a honvdseregnl a meglev lvegeket kzvetlenl a dandrhoz, hadosztlyokhoz szerveztk. Tartalk nem volt, vagy csak egy-kt teg nagysg.

A honvdtzrsgnl ms szervezeti egysget, mint az teg, nem hoztak ltre. Volt azonban egy aprnak tn klnbsg, ami viszont ltalnos megtlsben is mozgkonyabb tette a honvdtzrsget. Ez a lovak s az alkalmazott brszerszmzat, mely knnyebb, ezltal gyorsabb, manverezhetbb tette a lvegeket, tegeket. Ezzel a kisebb honvdtzrsget legalbb is egyenrangv tette az ellenfllel. Legfbb elnye mgis az a mg nem magyarokban is megtallhat tettvgy volt, amely a szabadsgharc gyhez fzte ket.

A fent vzolt szervezsi munkk eredmnyeknt a tzrsg a tli hadjrat megkezdse eltt mr ki tudott lltani 32 tbori teget. A hader 100 000-es ltszmbl kb. 5 000 volt tzr, 250-260 lveggel. A tbori lvegek szma 1849 nyarn – amikor a honvdsereg a legnagyobb volt – elrte az 500-at.

A honvd tzrsg fentiekben rviden vzolt megszervezse folytn a rendelkezsre ll rvid id ellenre a harccselek- mnyek aktv, hasznos rsztvevjv vlt. A cs.kir. tzrsggel szembeni, majdnem minden esetben megmutatkoz mennyisgi s idnknt jelentkez rmretbeni htrnyt kpes volt, egyre szervezettebb, hatkonyabb tevkenysggel, ptolni.

A 19. szzad els felnek hadmvszetben mr alapvet elvknt fogalmazdott meg a hrom fegyvernem (gyalogsg, lovassg, tzrsg) arnynak helyes megvlasztsa s ezek egyttes alkalmazsnak szksgessge. ltalnosan elterjedt volt az a nzet, hogy a sikeres mkdshez elengedhetetlenl szksges, hogy ezer fre legalbb ngy lveg jusson. Egy felttelezett millis hadsereg llomnyba 790 000 gyalogost, 125 000 lovast, 70 000 tzrt s 15 000 mszaki katont tartottak helyesnek szervezni.

Az alapvet harcszati egysg a gyalog zszlalj, a lovas szzad vagy ezred, s a tzr teg volt. Ezen nagysg szervezeteket tartottk megfelel mozgkonysgnak, ellenllkpesnek s ezt tudta a parancsnok – rszben – mg hanggal tfogni.

A hadseregek hadi alkalmazsra val tlltsakor a bkben kln-kln szervezett gyalogos s lovas csapatokat dandrokk, hadosztlyokk s hadtestekk alaktottk. A dandrhoz rendszerint egy teget osztottak be. Tzrtartalkot a hadtest llomnyba szerveztek (nhny teg erben), s ltrehoztak mg magasabb szinten is.

A honvdseregek szervezst is ezen elvek szerint vgeztk, igyekeztek ezeket a normkat teljesteni. A tzrsg szervezsvel kapcsolatos erfesztsek lehetv tettk, hogy minden fellltott dandrt gyalogos, lovas teg tudott tmogatni. A kevs kikpzett tiszt s a lassan szaporod lvegpark azonban kezdetben nem biztostotta, hogy hadosztly- s hadtestszinten tzrtartalkot szervezzenek. Ennek a htrnynak a cskkenst clozta, hogy megnveltk az tegek lvegeinek szmt s llomnyt, ezen fell a lehetsgekhez mrten igyekeztek tszervezssel, zskmnyolsbl szrmaz lvegekbl tartalkokat kialaktani. Ezt pldul a tli hadjrat alatt, a feldunai hadtestnl sikerlt megoldani, kt tarack teg erben. Ennek a kt tegnek jelents szerepe volt abban, hogy a kpolnai csatban a honvdseregnek sikerlt elkerlnie a dnt veresget.

A tavaszi hadjrat eltt a hadsereg tszervezse mdot adott a tzrsg clszerbb elosztsra. A hadtestknt egy tartalkteg mr nmi lehetsget biztostott a tzrsggel val hatkonyabb manverezsre, slykpzsre. Az tszervezs helyessgt mi sem bizonytja jobban, mint az 1849 tavaszn elrt eredmnyek.

A tavaszi hadjrat tapasztalatainak hatsra azonban jabb szervezeti vltozsok kvetkeztek be. Grgey Artr tbornok, aki ekkor hadgyminiszter s fvezr volt egyszemlyben, azon a nzeten volt, hogy a dandrszervezetre nincs szksg, hiszen ez olyan er, amellyel komolyabb eredmnyt elrni nem lehet, viszont ez a ktelk a helyzet vltozsait sem tudja rugalmasan kvetni. Ezrt megszntette a dandrokat s kt gyalog- s egy lovashadosztly erben j hadtesteket lltott fel. A rendelkezsre ll sszes tzrsg a hadosztlyokhoz kerlt (kt-hrom teg).

A tbori tzrsg alkalmazsa

A fegyvernemek egyttmkdsnek szinte elengedhetetlen kvetelmnye megszabta a parancsnokoknak, hogy a gyalogos ktelkek mell mindig lovassgot s tzrsget adjanak. Kisebb vllalkozsokat vgrehajt nhny szzadot vagy zszlaljat kt lveg vagy fl teg; dandrt, melyet ritkbban bztak meg nll feladattal, egy teg tmogatott.

A hadosztlyok, hadtestek harcrendbe val sztbontakozst az elvdnl lv, illetve a gyorsabban mozg tegek biztos- tottk. Ezeket ers fedezettel elre kldtk s feladatuk az volt, hogy az ellensg lvegeinek a tevkenysgt zavarjk.

A hadosztlyszervezs kezdettl a tzrsget ltalban gy lltottk fel, hogy a kisebb rmret teget kettosztottk az arcvonal szrnyain, mg a msik, nagyobb rmret teget „szably szerint, amennyire lehet, uralkod pontokon, honnan megsodr tzzel is br, mely az ellensg fel lehanyatl fldtrt hathatsan megsodorja”. Az tegek kezdetben nllan tevkenykedtek, de a kpolnai csata tapasztalatai alapjn kiadott intzkeds – elszr a VII. hadtestre, majd a f hadseregre vonatkozan – a rangids parancsnok feladatv tette az sszehangolsukat. Az tegek elhelyezkedsnl figyelembe vettk, hogy a parancsnok hol kvnja erit sszpontostani, illetve hogy a vdelem leggyengbb pontjt is fedezni tudjk. Egy dandrt a sikeres tmadshoz 30-40 lveg tzvel tartottk szksgesnek tmogatni. Mivel alapelv volt a tzrsg tmeges alkalmazsa, gy a tartalkot ltalban egy ktelkben alkalmaztk, gy elhelyezve, hogy elre meghatrozott – eldnt ponton – tudjon feladatot megoldani.

A vrtzrsg a szabadsgharc alatt

A vrak jelents szerepet jtszottak a szabadsgharcban is. Kulcsfontossg helynek szmtott Komrom. A vrban 1848 tavaszn tzr vonatkozsban is csak az rzs-vdelemhez felttlenl szksges llomny volt, gy a szemlyi felttelek megteremtse volt a legfontosabb feladat. A meglev lveganyag biztostotta a szksgletet, de csak akkor, ha lvegknt legkevesebb hrom f megvolt. A szervezs hatalmas feladatt a vrtzrsgtl s az 5. tzrezredtl tlpett nhny tiszt vgezte. Meg kell emlteni kzlk Mack Jzsef s Krivcsy Jzsef nevt, akik szakmai hozzrtskkel s szervezkszsgkkel sikeres munkt vgeztek.

A vrtzrsget kezdetben a vdelemre szervezett dandrok llomnyba szerveztk, majd ksbb, 1849 mjusban ltrehoztk az 1. tzrezredet, melynek ltszma meghaladta az 1000 ft.

Ez az llomny, a rendelkezsre ll kzel 150 lveggel, sikeresen akadlyozta a krlzr osztrk erket. Az osztrkok eredmnyesen lttk ugyan a vrost, de a vdmvekben nem tettek krt. A Komrom krli csatkban a vrtzrsg addig harcolt, ameddig a ltvolsga azt megengedte. Amennyiben lehetsgk volt r, tmogattk a zszlaljak harct.

A msodik krlzrs alkalmval a vrtzrsgnek nem volt jelents harcfeladata. Azon feladatokat, amelyeket szmra megszabtak, megoldotta. Mivel szablyos ostromra nem kerlt sor, nem tudta felkszltsgt bizonytani. A tzrsg alkalmazsban jelentkez hibkat 1849 nyarra kikszbltk s jjszervezse utn felkszlt a tovbbi harcra. A vrosban a tzrek nagy npszersgnek rvendtek, s a vdelem pillrnek tekintettk ket. Vezetik szakmai hozzrtskkel meglltk a helyket. Feladatuk nem volt kevesebb, mint vrtzrsget teremteni, aminek technikai felttelei megvoltak ugyan, de a nehezebb feladat, a szemlyi llomny biztostsa rjuk hrult. A vrtzrek is hozzjrultak ahhoz, hogy az osztrk vezets inkbb a trgyalsok tjt vlasztotta, s nem vllalta a mindkt fl szmra nagy vesztesgekkel jr ostromot.

Amit a legjelentsebb magyar vr, Komrom jelentett a fhadszntren, azt jelentette Dlvidken Ptervrad, amelyet szintn teljesen, vagy rszben llandan krlvettek az ellensg csapatai. A tzrsg 110 fellltott vr- s 6 tbori lvege hasonl feladatot oldott meg, mint Komromban. A vr jelents tartalkai ellenre, 1849. szeptember 7-n, a kialakult helyzet miatt knytelen volt megadni magt. A vr tzrsggel val felszereltsgt mi sem bizonytja jobban, mint az, hogy ekkor sszesen 392 lvegcsvet adtak t.

Vrtzr csapatok voltak mg a sajnlatosan korn elvesztett Eszk vrban, a Liptvrban, Munkcson s az elfoglalt aradi vrban is.

Az ostromtzrsg

Ostromlvegek a honvdtzrsg szmra is rendelkezsre lltak, ha nem is mindig a megfelel helyen s szmban. A honvdcsapatok ostromoltk Aradot, Temesvrt s Gyulafe- hrvrt, a leghresebb azonban a budai vr ostroma volt 1849 mjusban. A magyar szabadsgharc mig nyitott krdse, hogy szksg volt-e egyltaln ekkor erre az ostromra. A krds eldntse helyett nzzk azonban rviden azt, hogy hogyan szerveztk meg a honvdsereg vezeti a vr bevtelt.

Tborkari fnke szerint Grgey mr jval korbban, a tovbbi hadmveleti tervek ksztse idszakban, amikor mg nem dlt el, hogy Bcs vagy Buda a tovbbi tmads clja, intzkedett, hogy Komromban kt nehzlvegbl ll teget megfelel mennyisg lszerrel ksztsenek el.

A magyar fsereg 1849. mjus 4-n rkezett Buda al. A magyar hadvezets elkpzelse szerint a vrat – hisz az mr rossz, elavult llapotban lv volt – gyorsan el lehet foglalni, st esetleg egy jl sikerlt erdemonstrci esetn a vdk meg is adjk magukat.

Hamar kiderlt azonban az, amirl a nem sokkal hamarabb szemrevtelezst vgrehajt Klapka is rtestette Grgeyt, hogy a vr vdelmt alaposan megszerveztk, a szksges erdtsi munkk elvgzsvel jelentsen javult a vr ellenll kpessge s a vdk elszntak a vgskig val ellenllsra.

A vrat krlvev hrom hadtest s egy nll hadosztly lvegeit a vr lvetshez tzelllsba rendeltk, s mr az els napon megkezdtk a tzelst. Ezek a lvegek azonban kevs krt tudtak okozni, a vdmvekre szinte hatstalanok voltak. Bebizonyosodott, hogy ostromlvegek nlkl lehetetlen a vrat bevenni, ezeket azonban a tbbszri srgets ellenre, Guyon tbornok, komromi vrparancsnok vonakodott elkldeni. Vgl – felteheten Kossuth utastsra – mjus 11-n, az prilis 26-n zskmnyolt ngy 24 fontos s egy 18 fontos, valamint ngy felteheten 60 fontos mozsarat gzhajval tnak indtott budra. A rstr teg rszre az llsok kiptse, miutn Grgey meghatrozta a rstrs helyt, mr korbban megkezddtt, gy a berkez lvegek nmi huzavona utn 16-ra mr tzkszek voltak. E napon reggel 4 rtl este 6 rig az sszes lveg ltte a vrat. A rstr teg ezen a napon 484 db 24 fontos s 124 db 18 fontos lvedket ltt a meghatrozott vrfalszakaszra. Az teg zavartalan mkdst a mellette fellltott 6 fontos leszerel teg biztostotta. Msnap estre, az teg tevkenysgnek eredmnyeknt, olyan rs keletkezett a vrfalon, hogy Grgey elrendelte az ltalnos rohamot. A rs azonban nem volt elgg jrhat, a lehullott trmelken keresztl a tmad oszlopok nem tudtak a vrba hatolni, gy eredmnytelen maradt a tmads. A mjus 17-n kiltt 705 db, 18-n a 760 db s 19-n a 803 db lvedk hatsa azonban mr olyan eredmnyt hozott, hogy mjus 21-re kitztk a roham idpontjt.

Idkzben a vrparancsnok, Hentzi tbornok is felismerte a veszlyt, melyet a rstr teg tevkenysge jelentett, gy folyamatosan jabb s jabb, elssorban mozsarakat vont be az teg ellen. Ennek eredmnyeknt kt lveget megrongltak, ami azonban mr ks volt. A mjus 21-i roham sikeres volt, gy a budai vr ismt magyar kzre kerlt. A siker egyik f rszese a Psotta Mr alezredes ltal irnytott tzrsg volt.

Kevsb volt sikeres a honvdsereg tbbi ostromksrlete. Arad megadta ugyan magt jnius 28-n, de ez inkbb a kialakult helyzetnek, mint a krlzrknak volt ksznhet. A vr feladsrl hallani sem akart azonban a temesvri vrparancsnok, Rukavina altbornagy, aki remnytelennek tn helyzetben is kitartott.

A vr rendszeres ostroma mjus 14-n kezddtt. Vcsey tbornok – az ostromot feladatul kap V. hadtest parancsnoka – azonban nehezebb helyzetben volt, mint Grgey, hiszen Temesvr a birodalom egyik legkorszerbb erssge volt. A majd kilencezres rsg rendelkezsre 213 klnbz rmret lveg llt. Az sszehasonlts kedvrt: Budt sszesen 97 lveg vdte. Az ostrom teht katonai szempontbl sokkal komolyabb, krltekintbb szervezst ignyelt. A vr lvetsben s bombzsban rsztvev lvegek szma Buda s Arad bevtele utn fokozatosan ntt. Mg mjus folyamn 14 lveggel lttk a vrat, jnius 9-re tovbbi hrom gy s kt mozsr teg szmra kszltek el llsok, melyekkel folyamatosan lttk a vrat, tzzel fedezve az n. els prhuzam ptst.

Jlius 3-n az Aradrl berkez jabb erkkel a lvegek szma 55-re emelkedett, melyet 20 tegre osztottak szt. A lvegek s a tzelllsok elksztst a vdk jlius 4-n jjel egy nagyszabs kitrssel igyekeztek akadlyozni, mely eredmnyeknt 13 lveget idlegesen harckptelenn tettek. Ezt a legegyszerbb mdszerrel hajtottk vgre: szget vertek a gyjtlyukba. Ezt a mdszert egybknt a tzrek gyakran alkalmaztk, ha a lvegket mr nem tudtk megmenteni, vagy ha a zskmnyolt eszkz elvontatsra nem volt lehetsg.

A kitrs utn ismt jult ervel lttk a vrat. Jlius 31-tl mr sszesen 28 teg tevkenykedett. Kzben a msodik prhuzam ptse is folyt, melynek elkszlte utn augusztus 4-re kitztk a rohamot. Az rkok meglte azt jelentette, hogy a honvdek fedetten tudtak a vr kzelbe jutni, viszont a falon sehol sem volt rs. Ennek oka, hogy a lvegek jobbra tbori gyk voltak, a kevs ostromlveg is inkbb gyharcot vvott. A rstrs helyett az ellensg lvegeit ltte, a tarackokat, mozsarakat fedezte. Ez utbbiak hiba lttk szinte romm a vr belsejt, a falak pek voltak, gy a roham nem lehetett sikeres.

A harc utn nekilttak a harmadik prhuzam ptsnek is, de idkzben Vcsey megkapta az ostrom beszntetsre s az ostromlvegek Aradra szlltsra felszlt parancsot.

Ezen rvid ttekintssel igazolni kvntuk, hogy az 1848-49-es szabadsgharc honvd seregnek tzrsge, melyet szinte a semmibl teremtettek, nagyobb figyelmet rdemelne a nem ppen mindig „hls” utkortl. A nagy vitk hevben, hogy ki, mikor, mit s hogyan rult el, rontott el, sokszor elfeledkeznk azokrl, akikrl legalbb a hadtrtnelemben illenk megemlkezni. Lehet, hogy ma sokkal tbben ismernk a tbori tzrsg f szervezjnek s irnytjnak, Psotta Mr ezredesnek a nevt, ha nem a „haza ruljnak” Grgey Artrnak lett volna felttlen hve. Aki a komromi vr trtnetvel foglalkozik, ismeri a Krivcsy-Mack ellenttet, de hogy mit is tettek a tzrsg megszervezse rdekben, azt mr sokkal kevesebben tudjk.

A magyar tzrsg mltjban ez az els olyan idszak, amelyrl mr rszletes ismeretekkel rendelkeznk, fel lehet trni tevkenysgt, szerept. A visszaemlkezsekbl, az akkor kszlt lersokbl kiderl, hogy hogyan viszonyultak a tzrsghez, a tzrekhez. rezhet ez a flelemmel vegyes csodlat, amellyel ezen eszkzk s kezelik irnt viseltettek, s az a nagy bizalom, melyet a gyalogsg s a lovassg rzett. Mindezek bemutatsval teljesebb kpet kaphatunk a szabad- sgharc hadtrtnetrl, s megalapozottabb vlhatnak a fegyvernem trtnetrl kialakult ismereteink.

 
E-mail

papst.jozsef@freemail.hu

szaboojj@gmail.com

 
Naptr
2024. Oktber
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
Link ajnl

www.bunker.gportal.hu

www.toriora.gportal.hu

www.zmne.hu

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Szmll
Induls: 2009-02-13
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints